Oferta dydaktyczna
Studia etnologiczne (pierwszego i drugiego stopnia)
Studia etnologiczne i antropologiczne to szkoła krytycznego myślenia i twórczego działania, to nauka widzenia nieoczywistego w tym, co oczywiste i oczywistego w tym, co wydaje się egzotyczne, to rozumienie różnorodności ludzkich pomysłów na życie i nauka czerpania z nich wiedzy i inspiracji.
Poznacie mechanizmy działania kultury i społeczeństw w perspektywie lokalnej i globalnej, naturę etnograficznych badań terenowych (w kulturach nam bliskich i dalekich), nauczycie się analizy, rozumienia i wyjaśniania zjawisk społecznych i kulturowych.
Nasi studenci mają możliwość angażowania się w oryginalne projekty badawcze, realizowane zarówno w Europie, jak i poza nią, skupione wokół takich problemów jak np. źródła, użycia i interpretacje elementów "tradycji", jak procesy globalizacyjne, kwestie etniczności i nacjonalizmów, migracji i wielokulturowości, religii, ciała i medycyny, polityki i ekonomii widzianych z perspektywy kulturowej, wizualności, literatury czy sztuki, poznają też tajniki pracy muzealnej i kuratorskiej.
Studia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa gwarantują zdobycie wiedzy, umiejętności i wrażliwości, które są niezbędne do wyjaśniania tego, co istotne, co współcześnie dzieje się na świecie, ale przede wszystkim uczą oprócz krytycznego myślenia, angażowania się w kluczowe społecznie debaty oraz przenoszenia myśli i złożonych idei na obraz (w szczególności filmowy) i tekst. Po naszych studiach "nic już nie będzie oczywiste", a otaczająca rzeczywistość okaże się o wiele bardziej różnorodna i wielowymiarowa.
Na pytanie: "co właściwie można robić po etnologii?", zadane na forum internetowym Gazety Wyborczej, jeden z internautów odpowiedział: "można być (tylko??;)) szczęśliwym..." Podpisujemy się pod tym. Po etnologii i antropologii kulturowej można być szczęśliwym, a do tego mieć interesującą i dobrze płatną pracę. Częścią odpowiedzi na pytanie „gdzie możesz pracować?" jest to, kim staniesz się po ukończeniu tego kierunku studiów – kierunku, który sprawi, że:
- Zdobędziesz wiedzę, umiejętności i wrażliwość, które okażą się niezbędne do komentowania i tłumaczenia tego, co się współcześnie dzieje wokół nas…
- Zmieni się Twoje postrzeganie rzeczywistości i nic nie będzie już oczywiste, ponieważ analityczne myślenie stanie się Twoim nawykiem.
- We wszystkim, co się dookoła Ciebie dzieje, nauczysz się dostrzegać "drugie dno" (i trzecie, i czwarte...).
- Zrozumiesz dlaczego świat jest tak różnorodny, a co równie ważne, będziesz umiał wykorzystać tą wiedzę w swojej pracy i poza nią.
- Nauczysz się krytycznie acz konstruktywnie podchodzić do zjawisk wokół Ciebie.
- Będziesz potrafił rozmawiać: ze wszystkimi, o wszystkim – odnajdziesz się w każdej sytuacji.
- Będziesz potrafił reagować na niespodziewane sytuacje, zarówno "na własnym podwórku", jak i w innych zakątkach świata.
- Nauczysz się zdobywać informacje, zwłaszcza te trudno dostępne.
- Nauczysz się pisać – kreatywnie i naukowo.
- Nauczysz się, w jaki sposób zdobywać pieniądze na realizowanie własnych projektów.
- Nauczysz się robić zdjęcia, kręcić filmy, nagrywać dźwięk, ale także katalogować oraz archiwizować.
- Będziesz potrafił zaprojektować i przeprowadzić badania rynku i ważnych zjawisk społecznych.
Jeśli nie przychodzi Ci do głowy, gdzie możesz wykorzystać te umiejętności – podajemy kilka przykładów:
- Możesz pracować w muzeach, skansenach i innych instytucjach, które zajmują się kulturą i jej popularyzacją.
- Możesz pracować w biurach podróży, jako organizator czy pilot wycieczek. Możesz też sam podróżować, a potem o tym pisać, publikować, fotografować…
- Możesz organizować zajęcia i warsztaty dla dzieci i dorosłych, w domach kultury, organizacjach pozarządowych, itd. (innymi słowy, zajmować się edukacją i animacją kulturową).
- Może zostać mediatorem kultury (zarówno „swojej", jak i „innych") – tłumaczyć czym ona jest i co oznaczają jej poszczególne elementy. W świecie globalnych połączeń takie osoby są coraz częściej potrzebne.
- Możesz zostać ekspertem lub kuratorem w przedsięwzięciach związanych ze sztuką.
- W organizacjach pozarządowych możesz też badać, prowadzić warsztaty, projektować programy działania – robić wszystko, gdzie rozumienie Innego szczególnie się przyda.
- Możesz wybrać pracę w mediach – umiejętność „widzenia więcej" i analizowania rzeczywistości jest tam szczególnie potrzebna.
- Możesz znaleźć sobie miejsce w świecie marketingu i reklamy: po etnologii lepiej rozumiesz innych i lepiej wiesz, w jaki sposób do nich dotrzeć.
- A może Twoim powołaniem okaże się dyplomacja albo praca w organizacjach pozarządowych za granicą? Chciałbyś uczestniczyć w misjach pomocowych w innych krajach? To również jest możliwe.
- Możesz pracować w firmach, które prowadzą badania dla instytucji publicznych (zajmującymi się rozwiązywaniem kwestii społecznych), badania rynku (co, gdzie, kiedy i w jaki sposób… sprzedać, kupić, produkować, importować etc.), badania user experience (w jaki sposób wykorzystać zachowania klienta do usprawnienia jego doświadczenia z usługą/produktem).
- A jeśli przekonasz się, że Twoją misją jest uczenie innych, czym jest etnologia, możesz też spróbować pracy na wyższej uczelni
Studia muzeologiczne (podyplomowe)
Instytut oferuje absolwentom studiów wyższych możliwość kontynuowania edukacji w ramach Podyplomowego Studium Muzeologicznego. Zajęcia dydaktyczne odbywają się w trybie zaocznym i prowadzone są przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zaproszonych specjalistów.