Oferta dydaktyczna

Studia etnologiczne (pierwszego i drugiego stopnia)

Studia etnologiczne i antropologiczne to szkoła krytycznego myślenia i twórczego działania, to nauka widzenia nieoczywistego w tym, co oczywiste i oczywistego w tym, co wydaje się egzotyczne, to rozumienie różnorodności ludzkich pomysłów na życie i nauka czerpania z nich wiedzy i inspiracji.

Poznacie mechanizmy działania kultury i społeczeństw w perspektywie lokalnej i globalnej, naturę etnograficznych badań terenowych (w kulturach nam bliskich i dalekich), nauczycie się analizy, rozumienia i wyjaśniania zjawisk społecznych i kulturowych.

Nasi studenci mają możliwość angażowania się w oryginalne projekty badawcze, realizowane zarówno w Europie, jak i poza nią, skupione wokół takich problemów jak np. źródła, użycia i interpretacje elementów "tradycji", jak procesy globalizacyjne, kwestie etniczności i nacjonalizmów, migracji i wielokulturowości, religii, ciała i medycyny, polityki i ekonomii widzianych z perspektywy kulturowej, wizualności, literatury czy sztuki, poznają też tajniki pracy muzealnej i kuratorskiej.

Studia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa gwarantują zdobycie wiedzy, umiejętności i wrażliwości, które są niezbędne do wyjaśniania tego, co istotne, co współcześnie dzieje się na świecie, ale przede wszystkim uczą oprócz krytycznego myślenia, angażowania się w kluczowe społecznie debaty oraz przenoszenia myśli i złożonych idei na obraz (w szczególności filmowy) i tekst. Po naszych studiach "nic już nie będzie oczywiste", a otaczająca rzeczywistość okaże się o wiele bardziej różnorodna i wielowymiarowa.

Na pytanie: "co właściwie można robić po etnologii?", zadane na forum internetowym Gazety Wyborczej, jeden z internautów odpowiedział: "można być (tylko??;)) szczęśliwym..." Podpisujemy się pod tym. Po etnologii i antropologii kulturowej można być szczęśliwym, a do tego mieć interesującą i dobrze płatną pracę. Częścią odpowiedzi na pytanie „gdzie możesz pracować?" jest to, kim staniesz się po ukończeniu tego kierunku studiów – kierunku, który sprawi, że:

 • Zdobędziesz wiedzę, umiejętności i wrażliwość, które okażą się niezbędne do komentowania i tłumaczenia tego, co się współcześnie dzieje wokół nas…
 • Zmieni się Twoje postrzeganie rzeczywistości i nic nie będzie już oczywiste, ponieważ analityczne myślenie stanie się Twoim nawykiem.
 • We wszystkim, co się dookoła Ciebie dzieje, nauczysz się dostrzegać "drugie dno" (i trzecie, i czwarte...).
 • Zrozumiesz dlaczego świat jest tak różnorodny, a co równie ważne, będziesz umiał wykorzystać tą wiedzę w swojej pracy i poza nią.
 • Nauczysz się krytycznie acz konstruktywnie podchodzić do zjawisk wokół Ciebie.
 • Będziesz potrafił rozmawiać: ze wszystkimi, o wszystkim – odnajdziesz się w każdej sytuacji.
 • Będziesz potrafił reagować na niespodziewane sytuacje, zarówno "na własnym podwórku", jak i w innych zakątkach świata.
 • Nauczysz się zdobywać informacje, zwłaszcza te trudno dostępne.
 • Nauczysz się pisać – kreatywnie i naukowo.
 • Nauczysz się, w jaki sposób zdobywać pieniądze na realizowanie własnych projektów.
 • Nauczysz się robić zdjęcia, kręcić filmy, nagrywać dźwięk, ale także katalogować oraz archiwizować.
 • Będziesz potrafił zaprojektować i przeprowadzić badania rynku i ważnych zjawisk społecznych.

Jeśli nie przychodzi Ci do głowy, gdzie możesz wykorzystać te umiejętności – podajemy kilka przykładów:

 • Możesz pracować w muzeach, skansenach i innych instytucjach, które zajmują się kulturą i jej popularyzacją.
 • Możesz pracować w biurach podróży, jako organizator czy pilot wycieczek. Możesz też sam podróżować, a potem o tym pisać, publikować, fotografować…
 • Możesz organizować zajęcia i warsztaty dla dzieci i dorosłych, w domach kultury, organizacjach pozarządowych, itd. (innymi słowy, zajmować się edukacją i animacją kulturową).
 • Może zostać mediatorem kultury (zarówno „swojej", jak i „innych") – tłumaczyć czym ona jest i co oznaczają jej poszczególne elementy. W świecie globalnych połączeń takie osoby są coraz częściej potrzebne.
 • Możesz zostać ekspertem lub kuratorem w przedsięwzięciach związanych ze sztuką.
 • W organizacjach pozarządowych możesz też badać, prowadzić warsztaty, projektować programy działania – robić wszystko, gdzie rozumienie Innego szczególnie się przyda.
 • Możesz wybrać pracę w mediach – umiejętność „widzenia więcej" i analizowania rzeczywistości jest tam szczególnie potrzebna.
 • Możesz znaleźć sobie miejsce w świecie marketingu i reklamy: po etnologii lepiej rozumiesz innych i lepiej wiesz, w jaki sposób do nich dotrzeć.
 • A może Twoim powołaniem okaże się dyplomacja albo praca w organizacjach pozarządowych za granicą? Chciałbyś uczestniczyć w misjach pomocowych w innych krajach? To również jest możliwe.
 • Możesz pracować w firmach, które prowadzą badania dla instytucji publicznych (zajmującymi się rozwiązywaniem kwestii społecznych), badania rynku (co, gdzie, kiedy i w jaki sposób… sprzedać, kupić, produkować, importować etc.), badania user experience (w jaki sposób wykorzystać zachowania klienta do usprawnienia jego doświadczenia z usługą/produktem).
 • A jeśli przekonasz się, że Twoją misją jest uczenie innych, czym jest etnologia, możesz też spróbować pracy na wyższej uczelni

Studia muzeologiczne (podyplomowe)

Instytut oferuje absolwentom studiów wyższych możliwość kontynuowania edukacji w ramach Podyplomowego Studium Muzeologicznego. Zajęcia dydaktyczne odbywają się w trybie zaocznym i prowadzone są przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zaproszonych specjalistów.

Rekrutacja na UJ

(12) 663 14 01
(12) 663 14 08
(12) 663 14 41
(12) 663 14 81

Biuro DRS UJ
Collegium Novum
ul. Gołębia 24
pokój 19

Dział Rekrutacji

Internetowa Rejestracja Kandydatów