Bieszczady

Serdecznie zapraszamy na wystawę pt. Bieszczady. Opowieść o wykluczeniach, taktykach i sprawczości, zrealizowaną w ramach warsztatów badawczo-metodologicznych. Otwarcie wystawy odbędzie się 26.03.2024 roku o godzinie 14:00 w Galerii pod Przewiązką.

Ośmioosobowa grupa osób studenckich w składzie: Sylwia Faryna, Vero Ciałowicz, Adam Dragan, Wiktoria Janik, Wiktoria Marchewczyk, Olga Czop, Katarzyna Wilińska i Michał Szafran przez dwa tygodnie przebywała w Bieszczadach na warsztatach metodologiczno-badawczych, realizowanych w ramach grantu Inicjatywy Doskonałości na Wydziale Historycznym UJ, pod opieką dr hab. Patrycji Trzeszczyńskiej, prof. UJ. Wystawa stanowi podsumowanie kilkumiesięcznej pracy osób studenckich.

Bieszczadzka gmina Lutowiska jest jedną z największych obszarowo i jednocześnie najsłabiej zaludnioną gminą w Polsce. Mieszkańcy doświadczają rozmaitych strukturalnych utrudnień, typowych też dla innych regionów, tutaj wzmocnionych dużymi odległościami: słabej siatki transportu publicznego, ograniczeń w dostępie do opieki zdrowotnej, małej liczby placówek oświatowych i opiekuńczych oraz braku szerszych perspektyw zawodowych. Pomimo licznych, narosłych wokół regionu mitów, sugerujących atrakcyjność lokalizacji do życia, pragmatyzm codzienności mieszkańców daleki jest od romantyzmu i wiąże się z utrudnieniami, względem których podejmują oni indywidualne i zbiorowe strategie i taktyki.

Co sprawia, że jedni chcą stąd wyjechać, a inni wprost marzą o ucieczce w Bieszczady? Z jakimi trudnościami mierzą się mieszkańcy i jak sobie z nimi radzą? Poprzez prześledzenie codziennych praktyk i podążanie za mieszkańcami regionu staraliśmy się uchwycić, czym jest starzenie się w miejscu, w którym dostęp do opieki zdrowotnej jest ograniczony, zrobienie tańszych zakupów wymaga odbycia wielokilometrowej podróży, a tym samym, jak wygląda młodość w okolicy, w której trudno znaleźć pracę, a rozwój poprzez udział w życiu publicznych instytucji często nie jest możliwy. Wymienione sytuacje stanowią zaledwie próbkę zagadnień, które są codziennością osób mieszkających w gminie Lutowiska. Za pośrednictwem naszych refleksji i fotografii chcemy Państwu opowiedzieć o życiu w tym skrawku Polski.

Jubileuszowe Spotkania Muzealników

Seminarium antropologiczne