Zaproszenia

Szkolenie dla studentów pierwszego roku

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy do udziału w programie szkoleniowym LVL_ZERO: Szkolenia. Kursy dedykowane dla Wydziału Historycznego UJ odbędą się w dn. 21.10.2019 w godz. 9.00–16.00 w budynku Auditorium Maximum, ul. Krupnicza 33. Za zgodą władz Wydziału Studenci pierwszego roku studiów I stopnia i jednolitych są w tym czasie zwolnieni z zajęć dydaktycznych na rzecz obowiązkowego uczestnictwa we wszystkich panelach szkoleniowych.

Cykl seminariów dla nowych studentów naszej Uczelni organizowany jest przez Samorząd Studentów UJ przy współpracy Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ. Program objęty jest patronatem Prorektora ds. dydaktyki, prof. dra hab. Armena Edigariana.

LVL_ZERO: Szkolenia to 7 godzin przydatnej dawki wiedzy dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na Uniwersytecie. W programie przewidziano m.in.: kompleksowe szkolenie z praw i obowiązków studenta (urlop dziekański, przepisywanie przedmiotów z innej uczelni, zaliczenie warunkowe roku itd.), praktyczne szkolenie ze świadczeń pomocy materialnej (stypendia socjalne, rektora i ministra, akademiki itd.), seminarium z udzielania pierwszej pomocy i podstawowej opieki zdrowotnej, szkolenie z bezpieczeństwa w sieci, przegląd udogodnień, które UJ oferuje swoim studentom (WiFi, Office 365 Pro Plus, Wavelo itd.), i wiele innych. Panele będą prowadzić eksperci akredytowani przez Parlament Studentów RP i specjaliści z firm zewnętrznych. Wystąpią również Koordynator ds. systemu wsparcia studentów, pan Dawid Kolenda, oraz Pełnomocnik Rektora UJ ds. bezpieczeństwa, pani Katarzyna Jurzak. 

Wśród obecnych zostaną również rozlosowane nagrody. Zdobywcy zgarną pendrivy, powerbanki, bluzy oraz inne gadżety z logiem Samorządu Studentów UJ. 

Chętni będą mogli zapisać się na miejscu do bezpłatnego lekarza POZ oraz prywatnego ubezpieczenia NNW. Osoby, które chciałby skorzystać z drugiej opcji, proszone są o przygotowanie 40–60 zł w gotówce (kwoty różnią się w zależności od wybranego programu) w celu uiszczenia składki. Wszystkich, którzy dysponują laptopem lub tabletem, prosimy o zabranie ze sobą urządzeń – w trakcie szkoleń eksperci wytłumaczą, jak ściągnąć pakiet Office 365 Pro Plus, który jest darmowy dla studentów UJ. 

Przypominamy, że udział we wszystkich szkoleniach w ramach odwołanych zajęć dla studentów I stopnia jest obowiązkowy. W trakcie szkoleń trzeba będzie się wpisać na listę obecności! 

Więcej informacji znajduje się na stronach Samorządu Studentów UJ oraz Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Historycznego:

fb.com/samorzad.uj 

fb.com/samorzadwhuj

Pozdrawiamy,
Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Historycznego UJ

Cyfrowy świat: antropologia i technologia

Prof. dr hab. Dariusz Czaja
Zakład Teorii i Antropologii Kultury IEiAK UJ

„Cyfrowy świat. Antropologia i technologia”
Seminarium antropologiczne 2018/2019

Obecność techniki w życiu codziennym to jedna z najbardziej może rzucających się w oczy i najbardziej spektakularnych cech współczesnej kultury Zachodu. Technologiczne zastosowania odkryć naukowych przenikają niemal wszystkie dziedziny życia współczesnego (medycyna, bezpieczeństwo, telekomunikacja, archiwizacja). Osiągnięcia techniki są empiryczne, bezsporne i mierzalne. Żywiołową niechęć budzą jedynie pośród radykalnych konserwatystów (ci kontestują en bloc technologiczny zwrot świata zachodniego, co przypomina czasem XIX-wieczne diatryby przeciwko wynalazkowi kolei). Łatwość, z jaką świat techniki zaanektował różnorodne sfery naszego życia daje do myślenia. Technopol  (określenie Neila Postmana), czyli świat oparty na deifikacji techniki, to nade wszystko stan umysłu. Technika zmienia solidnie nasze relacje z rzeczywistością: zmysłową, psychiczną, duchową. Coraz częściej dostarcza nam  pojęć do opisu świata zewnętrznego i wewnętrznego.

Nie oznacza to wszakże, że mamy do czynienia z dziedziną neutralną aksjologicznie. Odwrotnie: reakcje na przyspieszenie technologiczne są mocno spolaryzowane. Stronnictwo postępowe wskazuje na pozytywne skutki rewolucji cyfrowej, widzi w niej szansę na rozwój kultury i polepszenie jakości życia (niektórzy poszukują w niej świeckiego zbawienia), stronnictwo konserwatywne z kolei sugeruje, że niekontrolowany rozrost techniki niszczy najbardziej żywotne źródła człowieczeństwa, podkopuje jej duchowe fundamenty. Pierwsi mówią o wyzwoleniu, jakie daje technika, drudzy snują czarne wizje cyfrowej apokalipsy.

Jedno nie ulega wątpliwości: fenomeny świata technologicznego są  także zjawiskami antropologicznymi, inaczej mówiąc, podlegają opisowi i rozumieniu w taki sam sposób, jak każde inne zjawisko kultury ze świata „przedcyfrowego”. Powiedziałbym mocniej: bez względu na to jak adekwatna i przekonująca jest wizja techniki jako świata „odhumanizowanego”, koniecznością wydaje się objęcie jej antropologiczną refleksją i odsłonięcie jej „ludzkiego” wymiaru. Technopol nie opisze sam siebie, potrzebuje antropologicznego „spojrzenia z oddali” (le regard éloigné Claude’a Levi-Straussa!), spojrzenia z zewnątrz, czyli zastosowania humanistycznych kategorii, które pozwolą nazwać to, czego zwykle nie obejmuje świadomość użytkownika nowych technologii. 

W tegorocznym seminarium proponujemy zdystansowane analizy i refleksje na temat techniki i technologicznych zastosowań. Będzie mowa m.in. o internetowym świecie, obrazie telewizyjnym, perspektywie drona, sztucznej inteligencji etc. Spróbujemy zderzyć ze sobą treści, który składają się na pojęcie anthropos i treści, które wypełniają pojęcie techne, a następnie zobaczyć, czy logie, które je uzupełniają, mają coś ze sobą wspólnego.

Spotkania będą odbywały się w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ (ul. Gołębia 9, wejście od ul. św. Anny 6), raz w miesiącu, we wtorek (trzeci lub czwarty wtorek miesiąca) o godz. 18.00w sali numer 9. Spotkania zawsze będzie rozpoczynał blok filmowy (ok. 60 min.). Po kwadransie przerwy zapraszamy na wykład (45 min.), po którym przewidziana jest rozmowa z uczestnikami seminarium.

Na ostatnie spotkanie zapraszamy po wakacjach