Wieczory cudowne

Dnia 19 grudnia o godz. 16:00 w Galerii pod Przewiązką Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ odbył się wernisaż wystawy Wieczory cudowne - krakowskie wigilie Bożego Narodzenia, przygotowanej przez studentów I roku II stopnia w ramach kursu „Kultura w działaniu: Wystawiennictwo - Teoria i praktyki”.

W otwarciu ekspozycji, która jest także częścią projektu HERILIGION "The heritigization of religion and the sacralization of heritage in contemporary Europe", uczestniczyło liczne grono gości. Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Dziekan, prof. dr hab. Jan Święch, Pani Dziekan, prof. dr hab. Judyta Rodzińska-Nowak, Pan Dyrektor IEiAK, prof. dr hab. Marcin Brocki, Pani prof. dr hab. Anna Niedźwiedź, kierująca polskim zespołem konsorcjum HERILIGION, a także wielu wykładowców i pracowników naszego Instytutu oraz spora grupa koleżanek i kolegów studentów.

Zdecydowaliśmy się na podjęcie tematu Wigilii Bożego Narodzenia, gdy podczas bardzo początkowych przygotowań do wystawy, poszukując w Krakowie "sacrum przemienionego w dziedzictwo" i "zsakralizowanego dziedzictwa", zdaliśmy sobie sprawę z tego w jak bardzo wyjątkowy, charakterystyczny sposób zmienia się przestrzeń naszego miasta, a także nasze – jego mieszkańców - zachowanie, w czasie obchodów świąt religijnych.

Wigilia Bożego Narodzenia w kulturze polskiej zajmuje niezwykle ważne miejsce. Ten wieczór niesie ze sobą wielowiekowe tradycje, a także mnogość odniesień i znaczeń. W przygotowanej ekspozycji ukazaliśmy różnorodność obchodów wigilii Bożego Narodzenia, zwracając się zarówno ku codzienności czasu przeszłego, na przykładzie wieczoru wigilijnego warstwy chłopskiej i ziemiańskiej, jak i ku współczesności obrazując wigilię domową oraz korporacyjną. W treści wystawowej „opowieści wigilijnej” znajdujemy również miejsce dla ubogich, którzy tego wieczoru mogą poczuć bożonarodzeniową atmosferę dzięki działalności zakonów i stowarzyszeń charytatywnych. Tym, co łączy wszystkie przywołane konteksty jest wspólny stół, wokół którego spotykają się ludzie.

Wernisaż uświetnił także występ grupy kolędniczej, złożonej z uzdolnionych studentów, którzy przebrani w barwne stroje, pięknie odśpiewali kilka polskich kolęd, a także pastorałkę własnego autorstwa o wykładowcach naszego Instytutu.

Autorami ekspozycji są studenci Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ: Aleksandra Animucka, Karolina Baranowska, Maria Działo, Izabela Czyszczoń, Joanna Kozyra, Magdalena Lewicka, Rafał Michalski, Joanna Sikora - uczestnicy kursu „Kultura w działaniu: Wystawiennictwo” prowadzonego przez prof. dr hab. Jana Święcha, dr Stanisławę Trebunię-Staszel i mgr Artura Sekundę.

Wystawa stanowiła również punkt wyjścia do spaceru antropologicznego, organizowanego w ramach zajęć „Kultura w działaniu: Animacja kultury”, który odbył się 16 grudnia i był przygotowany przez studentów I roku II stopnia oraz dr hab. Monikę Golonkę-Czajkowską i mgr Ewę Rossal.

Studenci IEiAK UJ

fot. Archiwum IEiAK UJ