PROJEKT ETNO-TEATRALNY

Spektakl "Tożsamość WILA" w reżyserii Gabrieli Muskały
Teatr Ludowy w Krakowie, Scena Stolarnia
Premiera: 2 grudnia 2017

Kucharka z Kombinatu, Ronald Reagan i Lenin na jednej scenie. Niemożliwe? A jednak! Znane z absurdalnego poczucia humoru siostry - Gabriela i Monika Muskały - w swoim najnowszym spektaklu, zabierają nas w surrealną i pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji podróż po Nowej Hucie. Nie dziwi więc, że na placu Centralnym spotykamy dawnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, w Emausie - Agnieszkę z "Człowieka z marmuru", a u psychologa - pomnik Lenina, który stracił pamięć. To, co przeszłe miesza się z teraźniejszością w zaskakujących i tragikomicznych wydarzeniach.

Spektakl powstał w oparciu o nowohuckie oral stories, czyli prawdę i zmyślenie, dokument i mit. W badaniach terenowych twórców przedstawienia wspierała przez cały rok grupa studentów z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego (Adrianna Beczek, Krzysztof Hankus, Maciej Jelonek, Barbara Mitera, Paulina Pilipiuk, Tomasz Wawer) w ramach Laboratorium etnograficznego "Życiorysy Nowej Huty" pod opieką dr Magdaleny Sztandary.