I ty możesz zostać pishtaco... andyjskie zdziwienia etnologa

7 marca 2017 roku gośćmi Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ byli Elżbieta Jodłowska oraz Mirosław Mąka – autorzy książki Pishtaco: fenomen symbolizacji traumy kulturowej w społecznościach andyjskich.

Książka Pishtaco: fenomen symbolizacji traumy kulturowej w społecznościach andyjskich wyszła w roku 2016 nakładem wydawnictwa NOMOS. Praca jest systematycznym przedstawieniem zjawiska oraz dotychczasowych jego interpretacji, uwzględniające perspektywy antropologii i historiografii, a po części także psychologii społecznej i socjologii. Wstępne badania etnograficzne autorzy postanowili skierować bowiem na zgromadzenie wszelkich doniesień naukowych, literackich oraz internetowych na temat tej złowrogiej postaci. Częścią opracowania jest również sprawozdanie z etnograficznych badań terenowych wśród Indian Keczua, przeprowadzonych przez autorów na początku 2016 roku w górach Cordillera Blanca na terytorium Peru.

Elżbieta Jodłowska jest absolwentką Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz ASP w Krakowie, obecnie doktorantką etnologii, autorką prac z etnografii Polski. Mirosław Mąka – absolwent studiów etnologicznych w Krakowie – jest autorem książek z zakresu historii etnografii i fotografii oraz historii kultury, zajmował się również etnografią Polski, współpracuje z magazynem alpinistycznym "Góry". Od ośmiu lat wspólnie prowadzą oni badania etnograficzne w wysokogórskiej części Andów – w rejonie Ancash. Przedmiotem ich zainteresowań była między innymi postać pishtaco – prześladowcy andyjskich Indian.

Spotkanie było częścią cyklu Forum Młodej Etnologii.

Biuletyn informacyjny