"Ucho wewnętrzne"

Film w reżyserii Szymona Uliasza (doktoranta w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ) oraz Magdaleny Gubały (absolwentki filmoznawstwa na UJ) został jedynym polskim reprezentantem w konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic, który odbywa się w ramach 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

"Ucho wewnętrzne to rzecz o improwizacji, lecz nie tylko o nią tutaj chodzi; to opowieść o spotkaniach różnych muzyków, różnych osobowości w twórczym procesie. To historia o spełnionym marzeniu człowieka, który rzucił studia plastyczne i zaryzykował – zaczął grać na saksofonie i stopniowo odkrywa swoje możliwości i ograniczenia. Obserwujemy, jak przemierza tak obraną ścieżkę, towarzyszymy mu podczas pracy, podczas spotkań i rozmów w gronie przyjaciół. Formalna strona filmu podporządkowana jest muzyce, jej zmiennym, nierzadko połamanym rytmom." - wyjaśniają autorzy.

Film prezentuje twórczość Mikołaja Trzaski oraz portretuje żywą obecność polskiej współczesnej muzyki improwizowanej na międzynarodowej scenie jazzowej. Biografia artystyczna Trzaski, niezależna droga jaką przemierza w sposób całkowicie bezkompromisowy, stanowi punkt wyjścia opowieści oraz linię spajającą kilkupoziomową narrację dokumentu. Film może być intrygującym i odważnym głosem opisującym kondycję współczesnego artysty w komercyjnym świecie.

"Ucho wewnętrzne" to drugi, wspólnie zrealizowany przez duet twórców, film. Magdalena Gubała ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest scenarzystką, reżyserką, scenografką, współautorką klipów. Szymon Uliasz jest absolwentem antropologii i literatury na Uniwersytecie Śląskim. Ma na koncie publikację esejów o Tadeuszu Kantorze i Laszlo Krasznahorkai. Jest autorem filmów "Papercuts" (wraz z Gubałą) i "Something strange has happened here". W ubiegłym roku został laureatem Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie filmu.

Źródło: www.krakowfilmfestival.pl