Studia etnologiczne... i co dalej?

Umiejętności

Na pytanie: "co właściwie można robić po etnologii?", zadane na forum internetowym Gazety Wyborczej, jeden z internautów odpowiedział: "można być (tylko??;)) szczęśliwym..." Podpisujemy się pod tym. Po etnologii i antropologii kulturowej można być szczęśliwym, a do tego mieć interesującą i dobrze płatną pracę. Częścią odpowiedzi na pytanie „gdzie możesz pracować?" jest to, kim staniesz się po ukończeniu tego kierunku studiów – kierunku, który sprawi, że:

1. Zdobędziesz wiedzę, umiejętności i wrażliwość, które okażą się niezbędne do komentowania i tłumaczenia tego, co się współcześnie dzieje wokół nas…

2. Zmieni się Twoje postrzeganie rzeczywistości i nic nie będzie już oczywiste, ponieważ analityczne myślenie stanie się Twoim nawykiem.

3. We wszystkim, co się dookoła Ciebie dzieje, nauczysz się dostrzegać "drugie dno" (i trzecie, i czwarte...).

4. Zrozumiesz dlaczego świat jest tak różnorodny, a co równie ważne, będziesz umiał wykorzystać tą wiedzę w swojej pracy i poza nią.

5. Nauczysz się krytycznie acz konstruktywnie podchodzić do zjawisk wokół Ciebie.

6. Będziesz potrafił rozmawiać: ze wszystkimi, o wszystkim – odnajdziesz się w każdej sytuacji.

7. Będziesz potrafił reagować na niespodziewane sytuacje, zarówno "na własnym podwórku", jak i w innych zakątkach świata.

8. Nauczysz się zdobywać informacje, zwłaszcza te trudno dostępne.

9. Nauczysz się pisać – kreatywnie i naukowo.

10. Nauczysz się, w jaki sposób zdobywać pieniądze na realizowanie własnych projektów.

11. Nauczysz się robić zdjęcia, kręcić filmy, nagrywać dźwięk, ale także katalogować oraz archiwizować.

12. Będziesz potrafił zaprojektować i przeprowadzić badania rynku i ważnych zjawisk społecznych.

Perspektywy zatrudnienia

Jeśli jeszcze nie przychodzi Ci do głowy, gdzie możesz wykorzystać te umiejętności – podajemy kilka przykładów:

1. Możesz pracować w muzeach, skansenach i innych instytucjach, które zajmują się kulturą i jej popularyzacją.

2. Możesz pracować w biurach podróży, jako organizator czy pilot wycieczek. Możesz też sam podróżować, a potem o tym pisać, publikować, fotografować…

3. Możesz organizować zajęcia i warsztaty dla dzieci i dorosłych, w domach kultury, organizacjach pozarządowych, itd. (innymi słowy, zajmować się edukacją i animacją kulturową).

4. Może zostać mediatorem kultury (zarówno „swojej", jak i „innych") – tłumaczyć czym ona jest i co oznaczają jej poszczególne elementy. W świecie globalnych połączeń takie osoby są coraz częściej potrzebne.

5. Możesz zostać ekspertem lub kuratorem w przedsięwzięciach związanych ze sztuką.

6. W organizacjach pozarządowych możesz też badać, prowadzić warsztaty, projektować programy działania – robić wszystko, gdzie rozumienie Innego szczególnie się przyda.

7. Możesz wybrać pracę w mediach – umiejętność „widzenia więcej" i analizowania rzeczywistości jest tam szczególnie potrzebna.

8. Możesz znaleźć sobie miejsce w świecie marketingu i reklamy: po etnologii lepiej rozumiesz innych i lepiej wiesz, w jaki sposób do nich dotrzeć.

9. A może Twoim powołaniem okaże się dyplomacja albo praca w organizacjach pozarządowych za granicą? Chciałbyś uczestniczyć w misjach pomocowych w innych krajach? To również jest możliwe.

10. Możesz pracować w firmach, które prowadzą badania dla instytucji publicznych (zajmującymi się rozwiązywaniem kwestii społecznych), badania rynku (co, gdzie, kiedy i w jaki sposób… sprzedać, kupić, produkować, importować etc.), badania user experience (w jaki sposób wykorzystać zachowania klienta do usprawnienia jego doświadczenia z usługą/produktem).

11. A jeśli przekonasz się, że Twoją misją jest uczenie innych, czym jest etnologia, możesz też spróbować pracy na wyższej uczelni.