Pomiń baner

Otwarty wykład gościnny dr Anny Kurowickiej

Sytuacja aktualna rdzennej ludności Brazylii i jej walka o prawa do terytorium na przykładzie badań wśród ludu Pataxó ze stanu Bahia

Region świata, który dziś nazywamy Brazylią, został po raz pierwszy najechany przez Europejczyków ponad pięć wieków temu. Od tamtego czasu rdzenna ludność tego olbrzymiego aktualnie państwa w Ameryce Poludniowej zmaga się z wyzwaniem stawienia czoła próbom jej anihilacji. Współczesne ruchy etnopolityczne są tego najlepszym przykladem, a zrzezszeni w nich ludzie - w pióropuszach i z pomalowanymi twarzami - wychodzą na ulice Brazylii protestujac w obronie swoich praw. Polityka brazylijska przepelniona jest problematyką ludności rdzennej, a antropolodzy bierą czynny udział w tych wydarzeniach.

Zapraszamy serdecznie na wykład dr Anny Kurowickiej, podczas którego badaczka podzieli się swoim doświadczeniem badań antropologicznych wśród ludu Pataxó, który to lud został jako pierwszy napotkany przez Portugalczyków zaraz po przybiciu do wybrzeży Ameryki Południowej. Ponadto badaczka przybliży nam, jak w praktyce wygląda praca antropologa i etnografa w brazylijskim terenie.

Wykład odbędzie się 24 stycznia (wtorek) o godz. 14.15 w IEiAK, sala nr 9.

Anna Kurowicka - absolwentka etnologii na Uniwersytecie Wrocławskim (2004), doktor antropologii na Universitat de Barcelona w Hiszpanii (2017). Od ponad dekady mieszka i pracuje w Brazylii, prowadząc tam badania na tematy związane z etnicznością i współczesnymi ruchami etnopolitycznymi. Aktualnie członkini grupy badawczej NEPE (Nucleos of Studies and Researches in Ethnicity) na Universidade Federal de Pernambuco w Recife (Brazylia) oraz współpracuje z ANAI (National Associacion for Indigenist Action).

Seminarium antropologiczne
Spotkanie informacyjne - Erasmus